Kvíz: Ismered A világirodalom remekeit? Vajon tudod, melyik műnek ki a szerzője?
Az olvasás szerelmeseinek nagy öröm, amikor a régi kedvencek kerülnek szóba egy egy beszélgetés során. A világirodalom remekei sokunk polcán ott sorakoztak a jellegzetes vászonkötésben, és a hosszú téli estéken ezek a kötetek jelentették a legjobb szórakozást. A klasszikus regények írói olyan felejthetetlen karaktereket alkottak, akiknek a történeteit ma is izgalommal olvassuk újra és újra. Ebben a feladatsorban a legismertebb nemzetközi műveket vettük elő, hogy kiderüljön, kinek élnek a legélesebben a memóriájában a hatalmas irodalmi klasszikusok. Ez a könyves kvíz nagyszerű lehetőséget ad arra, hogy egy kicsit felfrissítsük a régi olvasmányélményeket.
Az orosz vagy éppen francia szerzők nevei valószínűleg a legtöbb embernek azonnal beugranak. Ugyanakkor egy igazi irodalmi teszt mindig tartogat egy egy becsapósabb kérdést is. Vajon kapásból eszedbe jut, hogy ki alkotta meg a híres görög Zorbász figuráját, vagy hogy ki írt Arthur király udvarába csöppenő jenkiről? Esetleg megállít egy pillanatra, amikor A Mester és Margarita vagy a Bovaryné pontos szerzőjén kell elgondolkodnod? Sokan csak a címekre emlékeznek halványan, így a nevek összepárosítása már igazi kihívást jelenthet a rohanó mindennapokban. Egy pici logikával és az emlékek felidézésével ez az irodalmi kvíz is simán lehozható hibátlanra. Mutasd meg a barátoknak a tudásodat.
Ha szeretsz ilyen kulturális témákon agyalni és szívesen dumálnál a regényekről másokkal, nézz be a Kvízkuckó Facebook csoportunkba! Odabent egy klassz közösség vár, és minden nap jön valami új szórakoztató kvíz a tagoknak. Ha pedig rögtön pörgetnéd tovább a kérdéseket, a tudáspróba rovatunkban rengeteg izgalmas tesztet találsz. Ha inkább pihennél a sok olvasás után, a Keresztlabda YouTube csatornája is nyitva áll előtted egy kis videózásra.

Ki az írója a 'Húsz év múlva' című műnek?
Ki az írója az 'A mansfieldi kastély' című műnek?
Ki az írója az 'A Pickwick Klub' című műnek?
Ki az írója az 'A Mester és Margarita' című műnek?
Ki az írója a 'Nana' című műnek?
Ki az írója a 'Bovaryné' című műnek?
Ki az írója a 'Zorbász, a görög' című műnek?
Ki az írója a 'Vörös és fekete' című műnek?
Ki az írója az 'Egy jenki Arthúr király udvarában' című műnek?
Ki az írója az 'A kutyás hölgy' című műnek?
Share your Results:
Kérdések
A mansfieldi kastély – ezt a regényt Jane Austen írta, az angol irodalom egyik legnagyobb klasszikusa, akinek művei ma is milliók kedvencei világszerte. Austen a 19. század elején alkotott, és az emberi természet megfigyelésének páratlan tehetségével ruházta fel hőseit.
Érdekesség: Jane Austen soha nem ment férjhez, mégis ő írta az angol irodalom legszórakoztatóbb szerelmi történeteit – és állítólag maga is megmosolyogta ezt az ellentmondást.
A Mester és Margarita szerzője Mihail Bulgakov, a 20. századi orosz próza egyik zseniális alakja. A regényt évtizedekig nem lehetett kiadni a Szovjetunióban, csak 1966-ban jelent meg cenzúrázott formában.
Érdekesség: Bulgakov halálos ágyán diktálta a regény végső változatát feleségének. A kézirat túlélte az üldöztetést – ahogy a regényben is szerepel: „A kéziratok nem égnek el.”
A Vörös és fekete Stendhal tollából született. A francia realizmus mesterműve egy becsvágyó fiatalember felemelkedéséről és bukásáról szól a napóleoni kor utáni Franciaországban. Stendhal ezt a regényt valójában Henri Beyle álnéven adta ki.
Érdekesség: Stendhal azt mondta magáról, hogy a regényei majd 1880 körül lesznek igazán érthetők – és nagyjából igaza lett, a kritikusok csak halála után fedezték fel igazán.
A Pickwick Klub Charles Dickens első nagy sikerű regénye, amelyet folytatásokban adtak ki 1836–37-ben. Dickens ekkor még alig huszonéves volt, és ez a vidám, kalandos könyv azonnal meghódította az olvasóközönséget.
Érdekesség: A Pickwick Klub annyira népszerű volt, hogy az emberek tömegei gyűltek össze a nyomdák előtt, hogy megkapják a legfrissebb fejezetet – ez volt a viktoriánus kor „sorozatmámora”.
A Nana Émile Zola naturalista remekműve, amely egy párizsi kurtizán életét mutatja be kíméletlen őszinteséggel. Zola a Rougon-Macquart sorozat részeként írta, amellyel egy egész família több generációját követte nyomon.
Érdekesség: Zola akkora botrányt keltett a Nanával, hogy egyes könyvkereskedők nem merték kirakni a kirakatba – ami persze csak növelte az eladásokat.
A Húsz év múlva Alexandre Dumas klasszikus kalandregénye, a Három testőr folytatása. D’Artagnan és barátai ismét akcióban – csak éppen húsz évvel idősebben, de semmivel sem kevesebb tűzzel.
Érdekesség: Dumas olyan termékeny író volt, hogy egy egész csapat segítette a munkáját. Állítólag maga sem emlékezett mindig arra, mit írt – de a minőség nem szenvedett csorbát.
A Bovaryné Gustave Flaubert örök érvényű regénye egy vidéki orvos feleségéről, aki a romantikus álmok és a szürke valóság között őrlődik. A mű 1857-es megjelenésekor erkölcstelenség vádjával perbe fogták Flaubert-t – és felmentették.
Érdekesség: Flaubert legendásan sokat dolgozott egyetlen mondaton is. Állítólag napokig kereste a tökéletes szót – ezt hívta ő „le mot juste”-nek, a pontos kifejezésnek.
A kutyás hölgy Anton Pavlovics Csehov egyik legszebb elbeszélése, egy titkos szerelmi kapcsolat finom, lélektani árnyalatokban gazdag története. Csehov mester volt abban, hogy a mondatok között is éreztetni tudja azt, ami kimondatlan marad.
Érdekesség: Csehov orvos volt, és ez a precizitás, a megfigyelőképesség átjárja minden sorát. Azt mondta: „Ha az első felvonásban puska lóg a falon, a harmadikban el kell sülnie.”
A Zorbász, a görög Níkosz Kazandzákisz regénye egy szabadszellemű, életszerető görög férfi és egy visszafogott értelmiségi barátságáról szól Kréta szigetén. A könyvből 1964-ben Anthony Quinn főszereplésével készült világhíres film.
Érdekesség: Kazandzákiszt kétszer jelölték Nobel-díjra, de soha nem kapta meg. Sírfelirata így szól: „Semmitől sem félek. Semmit sem remélek. Szabad vagyok.”
Egy jenki Arthúr király udvarában Mark Twain szellemes, időutazásos szatírája, amelyben egy 19. századi amerikai mérnök a középkori Camelotba csöppen. Twain remek humorral figurázza ki a lovagi romantikát és a nosztalgiát.
Érdekesség: Mark Twain maga is elképesztő találmányok rajongója volt – az egyik első írók közt volt, aki írógépen adta le a kéziratát a kiadónak.
GYIK
Milyen témájú ez a kvíz? Ez a kvíz a világirodalom klasszikusaira fókuszál – olyan nagy nevekre, mint Flaubert, Dickens, Bulgakov és Zola. Tíz kérdésen keresztül tesztelheted, mennyire ismered a regényirodalom legfontosabb alkotásait és szerzőit.
Kinek ajánlott ez a kvíz? Mindenkinek, aki szeret olvasni, irodalomból érettségizett, vagy egyszerűen csak szereti tesztelni az általános műveltségét. A kérdések nem csapdák – de azért nem is triviálisak.
Hány kérdésből áll a kvíz, és mennyi idő alatt lehet elvégezni? A kvíz tíz kérdésből áll, és általában 3–5 perc alatt teljesíthető. Mindegyik kérdésnél három válaszlehetőség közül kell kiválasztani a helyeset.
Mit tanulhatok ebből a kvízből? Megismerheted vagy felelevenítheted a világirodalom legfontosabb regényeit és azok szerzőit. A kérdések mellett érdekességek is szerepelnek, amelyek tovább mélyítik az irodalmi tudásodat.
Milyen kvízkérdések szerepelnek az irodalmi tesztben? Kizárólag „ki az írója?” típusú feladatok találhatók benne, amelyek a regények és szerzőik összekapcsolásán alapulnak. A választható válaszok mindegyike valódi, ismert szerző – tehát nem csupán nyilvánvalóan rossz lehetőségekkel operál a kvízkérdés.
Hol találok még hasonló kvízt irodalom vagy általános műveltség témában? A keresztlabda.hu oldalon számos tematikus kvíz várja az érdeklődőket: retró teszt, földrajzi tudáspróba, matematikai feladványok és általános műveltségi kérdések egyaránt elérhetők.