Meteorológia kvíz: Csak hallgatni szereted az időjárás előrejelzést vagy tudsz is róla egy s mást? Lássuk!
A soron következő kvízben arra vagyunk kíváncsiak, hogy mennyi ismeretet sikerült gyűjtened a meteorológiáról, például a légköri jelenségekről, felhőkről, különféle gázokról és miegymásról. Menni fog? Sok sikert és jó szórakozást hozzá!
Annak aki a Facebook csoportunk tagja, ez könnyen fog menni, hisz sokat játszunk, kérdezünk. Ha nem vagy tag gyere, csatlakozz és játssz velünk egy nagyon szuper közösségben.
Készen állsz?
Mit csinál az ózonréteg?
Az ózonréteg pajzsként működik a Föld légkörében, megvédve minket a Nap által kibocsátott káros ultraibolya (UV) sugárzástól. Az UV-sugárzás bőrrákot, szürkehályogot és egyéb káros hatásokat okozhat az élő szervezetekben. Az ózonréteg elnyeli a nap UV-B és UV-C sugarainak nagy részét, így nem jut el a Föld felszínére. Az ózonrétegnek ez a kulcsfontosságú funkciója segít fenntartani bolygónkon az élet általános egészségét és jólétét.
Hol található az ózonréteg?
Az ózonréteg a sztratoszférában található. A Föld légkörének ez a rétege körülbelül 10-50 kilométerrel a Föld felszíne felett található.
Melyik az a légköri réteg, ahol a legtöbb időjárási jelenség előfordul?
A troposzféra a Föld felszínéhez legközelebb eső légköri réteg, kb. 10-15 km-re nyúlik a Föld felszíne fölé. Ezt a réteget a magasság növekedésével csökkenő hőmérséklet jellemzi, és a Föld légtömegének nagy részét tartalmazza. Itt képződnek a felhők, a csapadék, a viharok és egyéb időjárási jelenségek.
Hirdetés
A gomolyfelhők általában azt jelentik, hogy ……
A gomolyfelhők nagy, bolyhos felhők, amelyeket gyakran a szép időjáráshoz kötnek. Ezek a felhők jellemzően stabil légköri viszonyokat jeleznek, és akkor keletkeznek, amikor a meleg levegő felemelkedik és lehűl, aminek következtében a vízgőz látható felhőkké kondenzálódik.
Általában hidegen hagy minket, amikor az időjárás-jelentések végén elhangzik, hogy milyen fronthatás várható. Egy légköri front tulajdonképpen akkor alakul ki, amikor is:
Mivel is foglalkozik pontosan a meteorológia?
Hirdetés
A légkörünkben a leggyakoribb gáz a/az .....
A nitrogén a leggyakrabban előforduló gáz légkörünkben, a belélegzett levegő körülbelül 78%-át teszi ki. Oxigén, szén-dioxid és argon is jelen van a légkörben, de sokkal kisebb mennyiségben. A nitrogén nélkülözhetetlen az élethez, mivel a fehérjék és a DNS alkotóeleme, valamint döntő szerepet játszik különböző biológiai és kémiai folyamatokban.
Mi történik a hőmérséklettel, amikor felfelé haladunk a troposzférán?
Ahogy haladunk felfelé a troposzférán, a hőmérséklet csökken. Ennek az az oka, hogy a troposzféra a Föld légkörének legalsó rétege, és a legközelebb van a felszínhez. A hőmérséklet magassággal való csökkenése elsősorban annak tudható be, hogy a Föld felszínét a Nap felmelegíti, majd ez a hővezetés és konvekció révén a troposzférában lévő levegőbe kerül. Ahogy feljebb halad, a levegő sűrűsége csökken, és a hő szétoszlik, ami a hőmérséklet csökkenését eredményezi.
Hogy hívjuk a légnyomás mérésére szolgáló eszközt?
A légnyomás mérésére barométer szolgál. Higannyal vagy folyadékkal töltött üvegcsőből áll, és egyik végén zárva van. A nyitott vége ki van téve a légkörnek, és a légnyomás változásával a csőben lévő folyadék felemelkedik vagy leesik. A folyadék magasságának mérésével pedig könnyedén meghatározható a légnyomás értéke.
Mikor jön létre a Kelvin-Helmholtz felhő?
Share your Results:
Jöhet a következő?