Napi érdekességek: Tudtad, hogy madártávlatból a szivárvány kör alakú?
Létezik egy természeti jelenség, ami kortól-és nemtől függetlenül képes elkápráztatni minket: a szivárvány az a meteorológiai csoda, amit bárhol, bármikor meglátunk, azonnal széles mosolyra kerekedik a szánk. A napi érdekességek következő rovatában közelebbről is megismerkedhetsz vele!
Talán nem meglepő, de esőzés után vagy ködös időben milliónyi vízcsepp kezd el lebegni a légkörben. Ha azonban felragyog a nap, akkor az innen érkező fénysugarak először megvilágítják ezeket a vízcseppeket, majd ahogy áthatolnak rajtuk, prizmaszerűen megtörnek és színeikre bomlanak. A rövidebb hullámhosszú fénysugarak (pl. kék, lila) például nagyobb szögben törnek meg, mint a hosszabbak (pl. vörös), ezek aztán a fényüket egyesítve egy gyönyörű szivárvány képét fogják majd kirajzolni.
A jelenség tehát valójában nem egy kézzel fogható „dolog” és még csak nem is létezik egy adott „helyen”. Pusztán egy optikai jelenségről van szó, ami akkor jelenik meg, ha a napfény és a légköri viszonyok pont a megfelelő szögben állnak – mint, ahogy a jelenséget szemlélő helyzete is. Példának okáért a napnak pont mögöttünk kell lennie, a vízcseppeknek viszont előttünk, de az sem mindegy, hogy mennyire felhős éppen az ég.
A közhiedelemmel ellentétben pedig a szivárvány nem egy félköríves alakot, hanem egy teljesen szabályos kört alkot. De hogyan lehetséges ez? A földről szemlélve azért tűnik félkör alakúnak, mert csak egy részét látjuk. Az íve ugyanis annál kisebb lesz, minél lejjebb van a nap pozíciója. Magasabb pontról, például repülőgépből, hegyről vagy egy épület tetejéről szemlélve már teljes egészében képes megmutatni magát, így legalább egyszer az életben mindenképpen érdemes szemügyre venni így is!