A népmesék jelentősége gyerekek és felnőttek számára ma is óriási. A történetek kulturális és nyelvi értékeket örökítenek át, generációról generációra segítenek, hogy jobban eligazodjunk a körülöttünk lévő világban.
A népi szimbólumokkal átszőtt mesékbe gyerekként sokszor örömteli, néha félelmetes, de szülői társaságában mindig jó belefeledkezni. A népmese, a játékhoz hasonlóan a külvilág benyomásainak feldolgozásában segíti a gyerekeket, úgy szórakoztat, hogy közben tanulsággal is szolgál. Humora pedig nem hagyja hidegen a felnőtteket sem.
A Magyar népmesék rajzfilmsorozat 2020-ban méltán került be a Hungarikumok Gyűjteményébe, a Magyar Értéktárba és vált Hungarikummá.
0%
Mit mondott a legkisebb királylány?
Volt egyszer egy öreg király, s annak három szép leánya. A fél lába már koporsóban volt a királynak, szerette volna mind a három leányát férjhez adni. Hiszen az nem is lett volna nehéz, mert három országa volt, mind a három leányára jutott hát egy-egy ország. Hanem amiképpen nincs három egyforma alma, azonképpen a három ország sem volt egyforma. Azt mondta hát egyszer a király a leányainak, hogy annak adja a legszebbik országát, amelyik őt a legjobban szereti. - Felelj nekem, édes leányom, hogy szeretsz engem?
Mi a címe annak a mesének, amely 2005-ben először nyert díjat?
A mese kezdeti cselekménye szerint a két lányt gonosz mostohájuk elüldözi otthonról és megátkozza őket, hogy amely állat lába nyomából isznak azzá változzanak. A kisebbik leányt annyira gyötri a szomjúság, hogy nem tud ellenálli és egy őzike lábnyomában összegyűlt vízből kortyol.