Borsodi szitu, avagy a morál ereje – Jegyzet a Budafok – Diósgyőr meccsről
Remélem senkit nem sértek meg azzal a véleményemmel, hogy az M4 Sport-os felvezető műsorok minősége és tartalmi intelligenciája egy egytől tízes skálán jóindulatból 2-es, de azt is csak a látványosság miatt… Az, hogy a Budafok – Diósgyőr meccs „alsóházi rangadó” semmiképpen nem mondható el 5 meccs után. Nem beszélve arról, hogy amennyiben a Budafok győz (a végeredmény tudta nélkül mondva ezt), a harmadik helyre lép előre.
Szóval így mérgelődtem magamban a sajtó szektorban, az embertelenül hidegnek tűnő 9 fokban.
A teltház most elmaradt, bár egy új, 360 fős lelátóval bővült a dél-budai létesítmény, és a csapat jó formája is egy volt a több vonzó tényező közül, amivel több budafoki szurkoló nem élt. Az első félidő viszonylag egyenlő erők csatáját hozta, mégis a Budafok szerezte meg a vezetést. Hírnév ide vagy oda, a hazaiak meglehetősen erőszakosan, határozottan játszották végig az első félidőt, egy jó öreg 4-2-3-1-es felállást felrajzolva.
Ez már azonban a második félidőről nem mondható el egyik csapatról sem (sem a 4-2-3-1, sem az izgalmas játék), főleg a játékrész elején. Ezért is csodálkoztam nagyon, amikor egy teljesen eseménytelen időszak után felnéztem az eredményjelzőre, ami 60. percet mutatott. 15 perce ment a második félidő, mégis úgy éreztem, már kétszer annyi ideje ülök ott. Aztán valami egyszer csak megtörte a csöndet. „Sebi egész jól játszik” szólalt meg mögöttem egy a véralkohol szintjéhez képest egész jól viselkedő Budafok szurkoló, majd pár másodperccel később Ihrig Farkas Sebestyén egy gyönyörű összjáték végén 2-0-ra módosította az állást.
Amúgy le a kalappal a Budafok előtt, eleinte féltem, nem tudják majd felvenni a versenyt az első osztállyal, azonban olyan mozgásokat, lelkesedést, bátorságot láttam, hogy kijelenthető:
Az, hogy meddig marad ott a kis csapat, már egy másik kérdés, mert nyilván nem lesz egyszerű a bennmaradás, és még bőven van hova fejlődni. A Vidi elleni 4-1-es vereség alkalmával volt a legnyilvánvalóbb az a tény, hogy a Budafok szerethető csapat, de neccesen üti meg az NB1-es szintet. Ahhoz a meccshez képest most egy sokkal összeszedettebb, taktikailag fegyelmezett csapatot láttunk, bár nyilván tegyük hozzá, hogy az ellenfél sem mindegy.
A diósgyőri szurkolók a „gyűlölet nem pálya” szlogent megbecsülve szidtak minden pesti csapatot. Az a tény, hogy Budafok pont nem Pest, hanem Buda, már csak részletkérdés. Amúgy ezeket a rasszista/gyűlölködő rigmusokat leszámítva becsületesen végig énekelték a mérkőzést, teljesen eltörpítve a hazai tábort. Azonban amilyen remek teljesítményt nyújtott a pályán kívül a DVTK, olyan borzalmasat azon belül. Nem sok futás volt vendég részről, nem volt elképzelés, és a gólon kívül sok mindent nem tudtak felmutatni a borsodiak.
Nem is kérdés, hogy Feczkó Tamás munkája nagy veszélyben, de egy hét múlva bizonyíthat. Kicsit pesszimista vagyok, nem látok nagy pálfordulást Feckzó taktikájában a jövőben, ahogy a játékosok minősége sem fog egyik hétről a másikra gyökeresen megjavulni. Valami évek óta nem kerek Borsodban, és ezt a vendég szurkolókon is lehetett látni. Az elkeseredett küzdelem a döntetlenért egy Budafok ellen pont nem az, amiért ők ennyit utaztak.
Csizmadia Csabáék ezzel a győzelemmel a harmadik helyre tornászták fel magukat, de nyilván messze van még az idény vége. Furcsa volt nézni a két csapatot egymás ellen, gondolván, a papíron jobb csapat, de morálisan lent lévő csapat fog győzni, vagy a tapasztalatlan, esélytelenebb, de sokkal feltüzeltebb? Az utóbbinak sikerült.