Kvíz: Történelmi adók. Vajon létezett, vagy csak viccelünk?
Általános iskolában mindannyian megtanultuk mi a dézsma, és a tized de vajon tudod-e mi a depertida vagy a bajuszadó? Egyáltalán léteztek-e? A történelem során rengeteg különös vagy teljesen idétlen adót voltak képesek bevezetni, de vajon kitalálod-e melyik volt igazi és melyiket találták ki szerkesztőségünk tagjai? Sok sikert hozzá!
Annak aki a Facebook csoportunk tagja, ez könnyen fog menni, hisz sokat játszunk, kérdezünk. Ha nem vagy tag gyere, csatlakozz és játsz velünk egy nagyon szuper közösségben.
A gazdagok számára a számos ablak (nagy ház) a vagyonukkal való kérkedésre adott lehetőséget, ezért vezették be az ablakadót. Minél gadagabb valaki, annál nagyobb a háza több ablakkal.
A jobbágyok adója a deperdita a katonaság fenntartására szolgált. Kötelezte a jobbágyokat, hogy a náluk beszállásolt katonaságnak élelmiszereket és egyéb természetbeni juttatásokat adjanak.
Szőnyegadó, szintén a a gazdagok megadóztatására. Azok tudtak maguknak drága szőnyeget venni, akik gazdagságukkal kérkedtek, minél több szőnyeg volt egy házban, annál több adót kellet fizetni.
Ámbár jó ötlet, ilyen adó nem létezett...
Hirdetés
A füstpénzt a jobbbágy földesurának fizetette a birtokért, vagyis tűzhelyért.
Nyestbőradó - a római korban és a középkorban szedett adófajta. A római uralom alatt Pannónia provinciában nyestbőrben kellett az adókat fizetni.
Bajusz adó - A nemesség körében egy időben rendkívül elterjedt volt a bajusz növesztése, ezért adót vetettek ki rá. A borbélyoknak volt kötelességük jelenteni a hosszú bajuszokat.
Nagyon sok hülye adó volt a történelmünk során de a bajusz adó sosem létezett, ellenben a szakáll adó igen.
Hirdetés
Gyermektized - amelyet a törökök alkalmaztak az általuk meghódított keresztény területeken. A török adószedők előre meghirdették a devsirme-szedés időpontját, és az adót fiúgyermekekben kellett „leróni”.
Bátorság adó - Ha a földesúr egyedül vonult hadba, a király engedélye nélkül, büntetésképp bátroságadót vetettek ki rá, mely katonái felének átszolgáltatását jelentette a királynak, illetve gabonatermésének tizedét.
Bátorság adó nem létezett, ellenben gyávaság adó igen. Azaz, ha egy földesúr nem akart hadba vonulni, pénzzel válthatta ki magát.
Szellentés adót akkor vetettek ki a történelem során, amikor a közösségi helységek, fürdőházak üzemeltetői megelgelték a kellemetlen szagokat. A higénia miatt több ablakot, szellőztetést kellett bevezetniük, ezért megadóztatták a fürdőházak használóit.
Önállóan nem tudtam volna kitalálni ekkora marhaságot de tény, hogy ebben a formában sosem létezett ez az adó, ellenben a szellentés adó létezik és újkeletű adófajta, a tehénszellentést adóztatják meg egyes országokban.
Vizelet adó - A római korban a vizelet nagy kincs volt az ammónia tartalma miatt. Ezért a nyilvános vécékben gyűjtött és kereskedés tárgyát képező vizeletet megadóztatták. Ebből a korból ered a „a pénznek nincs szaga” - „Pecunia non olet” szállóige.
Share your Results: